Ako si správne vybrať sedačku?
0

Ako si správne vybrať sedačku?

0

Ako si správne vybrať sedačku?

Pri výbere sedačky je dôležité zvážiť niekoľko faktorov. Sedačka slúži primárne na sedenie, takže najdôležitejšie je, aby sa v nej človek cítil pohodlne a komfortne. Pred kúpou sedačky si treba ujasniť niekoľko vecí, ktoré Vám pomôžu vybrať tú správnu.


1. Kam chcete sedačku umiestniť?

Je dôležité zvážiť, kde bude sedacia súprava umiestnená. Mala by byť umiestnená na takom mieste, aby Vám poskytovala určité súkromie, napríklad "za rohom". Taktiež sa zvážte, aby prvý pohľad osoby, ktorá vstúpi do miestnosti, nepadol na Vás na sedačke, ale napríklad na obývaciu stenu s televízorom.


2. Koľko ľudí potrebujete usadiť?

Zvážte, koľko miest na sedenie potrebujete vytvoriť. Sedačka sa môže skladať z 3-sedu, 2-sedu, kresiel a rohových sedačiek, ktoré majú už viacero modulov rôznych rozmerov. Ak potrebujete ešte jedno miesto na sedenie, môžete zvážiť aj taburet. Ak plánujete sedačku využívať aj na prípadné prespanie návštevy, informujte sa o sedačkách vhodných na pravidelné spanie, ktoré majú inú konštrukciu a výplne.


3. Aký štýl sedačky sa hodí do Vášho interiéru?

Zvážte, aký štýl sedačky sa hodí do Vášho interiéru. Moderná sedačka má často hranatý dizajn a nízku sedaciu plochu, klasická sedačka je naopak vyššia, pohodlnejšia a má zaoblené tvary. Rustikálna sedačka môže mať veľkolepý dizajn a byť zdobená drevom, často má anatomický tvar alebo možnosť polohovania.


4. Akú zostavu zo sedačky vyskladať?

Zostava sedačky môže byť podmiená počtom miest na sedenie alebo vaším vkusom.

Rovná – sedačka môže obsahovať 3-sed, 2-sed, kreslá a ich ľubovoľnú kombináciu (napr. 3+1+1, 3+2+1, 3+2, 3+1 a iné)

Rohová – najbežnejšia rohová zostava sedačky je 2-sed + roh + 3-sed, kratšia časť môže byť ukončená otomanom (ukončenie bez podrúčky). Rohová sedačka sa dá ľubovoľne vyskladať, môže byť kratšia či dlhšia, podľa vášho želania.

Učková – sedačka do tvaru „U“, tzn. s dvoma rohmi. Populárny tvar sedačky, ktorá sa hodí do priestranného interiéru. Veľa druhov sedačiek, umožňuje z modulov vyskladať sedačku do tvaru U.

Rovná sedacia súprava

Rohová sedacia súprava

s otomanom Veľká sedačka účková

 


5. V akom poťahu zvoliť sedačku?

Farba a dezén robia prvý dojem zo sedačky. Farby voľte s ohľadom na farby steny, nábytku a koberca v obývačke. Efekt jednoducho dosiahnete zladením doplnkov.

Sedačka v látke – ponúkame široký výber poťahových látok, vo viacerých cenových skupinách, podľa kvality a odolnosti látky.

Sedačka v koži – reprezentuje kvalitu, stálosť a luxus. Vyberte si klasickú čiernu, elegantnú bielu či neprehliadnuteľné farebné odtiene koží.

Kožená sedačka pôsobí luxusne.


6. Ako sa postarať o svoju sedačku?

Sedačka patrí medzi nábytok, ktorý sa najčastejšie používa a vystavuje rôznym vonkajším vplyvom. Preto je dôležité ju pravidelne udržiavať a starostlivo s ňou zaobchádzať.

Pravidelne ju vysávajte a utierajte vlhkou handričkou. Ak má sedačka poťah vymeniteľný, umožňuje to častejšie pranie a čistenie. V prípade, že má sedačka kožený poťah, používajte na neho špeciálne prostriedky na starostlivosť o kožu.

Chránite ju pred priamym slnečným žiarením, pretože UV lúče môžu spôsobiť zblednutie farby a poškodenie materiálu.

Pri kŕmení a pití v blízkosti sedačky dávajte pozor na špinavé prsty a možné rozliate nápoje. V prípade, že sa stane nejaká nehoda, vysušte povrch ihneď vlhkou handričkou a čistenie vykonajte podľa návodu.

V prípade, že chcete ušetriť priestor, uvažujte o investícii do sedačky s úložným priestorom, kde môžete skladovať deky, vankúše a ďalšie veci.

Pravidelná údržba sedačky predĺži jej životnosť a zachová jej kvalitu.

Sledovaním týchto jednoduchých krokov sa postaráte o svoju sedačku a užijete si ju po mnoho rokov.